Aizsardzība pret pelējumu un konstrukciju bojājumiem


Siltumizolācijas konstrukcijas ir jāaizsargā pret mitruma slodzi, ko rada siltais iekštelpu gaiss. Šo uzdevumu veic tvaika kontrole un hermētiskas membrānas.

Ja iekštelpu gaiss var netraucēti plūst cauri siltumizolācijai, tas arvien vairāk atdziest, iekļūstot dziļāk siltumizolācijas konstrukcijā, līdz galu galā gaisā esošie ūdens tvaiki kondensācijas veidā sašķidrinās. Šī kondensācija var radīt ievērojamus bojājumus ēkas konstrukcijām. Svarīgākie nesošie elementi var sākt pūt un zaudēt savu konstrukcijas izturību.
Mitrums var izraisīt arī pelējuma veidošanos, kas rada veselības problēmas. Daudzas pelējuma sēnītes izdala indes, piemēram, MVOC (mikrobu gaistošos organiskos savienojumus), un sporas kā sekundārus vielmaiņas produktus, kas ir kaitīgi cilvēka veselībai. Tie ir viens no galvenajiem alerģiju cēloņiem. Cilvēkiem būtu jāizvairās no jebkādas saskares ar pelējuma sēnītēm. Šajā kontekstā nav nozīmes, vai MVOC vai sporas nonāk cilvēka organismā caur kuņģi no mūsu pārtikas, vai caur plaušām, ja tās atrodas gaisā, ko mēs elpojam.

Tvaika kontrole un hermētisks slānis siltumizolācijas iekšpusē var palīdzēt novērst šāda veida mitruma radītos bojājumus konstrukcijām.
Inteliģentās hermētiskās membrānas nodrošina ievērojami drošāku aizsardzību nekā parastās plēves.

Kondensācija - Rasas punkts - Kondensācijas daudzums


Ēkas norobežojošo konstrukciju siltumizolācija atdala silto iekštelpu gaisu, kam ir augsts mitruma saturs, no aukstā āra gaisa ar zemu absolūtā mitruma saturu. Ja siltais iekštelpu gaiss aukstajā sezonā iekļūst ēkas elementā, tas pakāpeniski atdziest pa ceļam cauri konstrukcijai. Šajā gaisā esošie ūdens tvaiki var kondensēties šķidra ūdens veidā. Kondensācijas veidošanos nosaka gaisa fizikālās īpašības: siltais gaiss var saturēt vairāk ūdens nekā aukstais gaiss. Pie lielāka relatīvā gaisa mitruma (piemēram, aptuveni 65 % jaunbūvēs) paaugstinās rasas punkta temperatūra, kā rezultātā tieši palielinās arī kondensācijas daudzums.

Attēlā: Sākot ar 20 °C un 50 % relatīvo mitrumu iekštelpās, rasas punkts tiek sasniegts pie 8,7 °C. Pie -5 °C temperatūras veidojas 5,35 g/m³ gaisa kondensāta.

Difūzija ir vēlama - konvekcija nav vēlama.


Atšķirībā no konvekcijas difūzija ir paredzams un vēlams process. Difūzija notiek ūdens tvaiku koncentrācijas vai parciālā spiediena starpības dēļ starp iekšpusi un ārpusi. Šajā gadījumā masas pārnese nenotiek caur noplūdēm vai spraugām, bet gan mitruma caurplūdes veidā caur monolītu, hermētisku materiāla slāni.

Šīs difūzijas virziens parasti ir no iekšpuses uz āru ziemā un no ārpuses uz iekšpusi vasarā. Mitruma iekļūšana ēkas konstrukcijā ir atkarīga no materiāla difūzijas pretestības (sd vērtības). Centrāleiropā periods ar siltu ārējo temperatūru ir ilgāks nekā periods ar ziemas temperatūru, kas nozīmē, ka no konstrukcijas var izžūt vairāk mitruma.

Saskaņā ar DIN 4108 tvaika izolācijas membrāna ar sd vērtību 2,3 m ziemas laikā katru dienu pieļauj aptuveni 5 g mitruma uz kvadrātmetru iekļūšanu ēkas konstrukcijā.

Gaisa plūsma (konvekcija) ir problemātiska


Gaisa plūsmu sauc par konvekciju. Tā var rasties siltumizolācijas konstrukcijās, ja tvaika kontroles slānī ir spraugas. Temperatūras atšķirība starp iekštelpu un ārējo vidi rada gaisa spiediena gradientu, ko gaisa plūsma cenšas līdzsvarot.

Vienas dienas laikā konvekcijas rezultātā izolācijā var iekļūt vairāki simti gramu mitruma, kas tur uzkrājas ūdens kondensāta veidā.

Piemērs: 800 g kondensāta caur 1 mm spraugu.


Katru standarta ziemas dienu 0,5 g ūdens uz kvadrātmetru izplatīsies ēkas konstrukcijā caur izolācijas konstrukciju bez spraugām, kuras tvaika kontroles sistēma ar sd vērtību 30 m. Tajā pašā laikā 800 g mitruma uz vienu spraugas garuma metru konvekcijas ceļā iekļūs konstrukcijā caur 1 mm platu spraugu tvaika kontroles sistēmā. Konvekcijas caur spraugu gadījumā mitruma daudzums ir 1 600 reižu lielāks.

Citi neplānoti mitruma avoti

Mitruma iekļūšana pie būvkonstrukciju sāniem


Sānu difūzija: Šajā gadījumā mitrums iekļūst siltumizolācijā no blakus esošas būvelementa sāniem. Šī blakus esošā sastāvdaļa parasti ir hermētiska, bet tai ir zemāka sd vērtība nekā tvaika kontrolei. Viens piemērs šādai situācijai ir mūra siena ar hermētisku apmetumu, kas iekļūst izolācijas slānī.
Ja konstrukcijām, kas no ārpuses ir slēgtas difūzijai, no iekšpuses ir tvaika kontrole, kas maz vai nemaz neļauj izžūt iekšpusē, pastāv risks, ka gaisa necaurlaidīgas konstrukcijas gadījumā var uzkrāties mitrums un tā rezultātā konstrukcijas var tikt bojātas.

Būvmateriālos esošais mitrums


Mitri būvmateriāli: Jaunizbūvētās būves pēc savas būtības var saturēt daudz mitruma pašos būvmateriālos. Šis piemērs ilustrē iespējamo mitruma daudzumu: jumta ar 6/22 spārēm, e = 70 cm un koksnes blīvumu 500 kg uz kubikmetru būs aptuveni 10 kg koksnes uz kvadrātmetru; kad šī koksne izžūst, uz kvadrātmetru izdalīsies šādi ūdens daudzumi:

    1% žāvēšanas: 100 g ūdens/m²
    10 % žāvēšanas: 1000 g ūdens/m²
    20 % žāvēšana: 2000 g ūdens/m².

Šie mitruma daudzumi vēlāk var iekļūt citās ēkas konstrukcijas daļās.

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.